Hoşgeldiniz <3

Forum Android'e kayıt olarak yeni konular açabilecek, açılmış konulara cevap verebilecek ve 50K+ Kayıtlı kullanıcı ile etkileşim kurabileceksiniz.

Şimdi 1 Dakikada Kayıt Ol!

Xiaomi Cihazlarındaki "Eklenemedi. Hata Kodu:20091" Sorununu Çözme!

NightShade

Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer
Bölüm Moderatör

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Xiaomi cihazınızda bootloader kilidini açmak için mi hesabınızı eklemeyi denerken ancak Eklenemedi. Hata Kodu:20091 denen ufacık bir hatayı nasıl çözebileceğinizi göstereceğim [O:)]

Çoğu kullanıcı bu sorunu yaşamakta ve internettede bu sorun için açıklayıcı bir çözüm yolu yok maalesef .[>:O]

Peki bu sorun neden oluşur ?
- 2. el cihaz alırsanız daha önceden başkası hesap eklediği için bu sorun ortaya çıkabiliyor.

İşlemlere başlamadan önce şunları bilmeniz gerekli;
- Rom atma vb gibi olaylarda pek biligili değilseniz bu işi bilgili biri ile yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

- Yapacağınız işlem telefonun hafızasını komple sıfırlamaktadır yani resim,müzik vs yedeklemenizi öneririm.
- Bu işlemlerde IMEI numaranız silinecektir bu yüzden "QCN" yedeği almayı asla ve asla unutmayın.
- Cihazınızın garantisi var ise bu işlem cihazı garanti dışı bırakabilir.
- Oluşacak sorunlardan şahsım ve ForumAndroid.com sorumlu değildir.

- Bu işlem sadece Qualcomm Snapdragon işlemci mimarisini kullanan Xiaomi marka cihazlar içindir,Mediatek işlemci mimarisinde bu yöntem işe yaramaz.

İhtiyacınız olması gereken araç & gereçler;
- 1 adet Eklenemedi. Hata Kodu:20091 hatası veren Xiaomi marka telefon :troll:

- Telefon tamir seti (demek istediğim basit ucuz bir tamir seti değil,profesyonel tamir seti).
- Cımbız
- QFIL programı
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
indirebilirsiniz.

- ADB ve Fastboot sürücüleriniz kurulu olmalıdır,değilse
indirebilirsiniz.

- Qualcomm Diag USB sürücüleri kurulu olmalıdır,değilse
indirebilirsiniz.

- Mi Unlock

- Stock Rom (Mümkünse cihazınız için çıkmış olan ilk stock romu kurmanızı tavsiye ederim.Örnek vericek olursak benim cihazım Mi5S bu cihaz Android 6.0 ile çıktı,bende MIUI 8 Global Beta Android 6.0 sürümünü kurdum,yani cihazınız için çıkan ilk Android sürümü kurun).

Hazırsanız başlayalım [<3]

İlk olarak cihazınızın bootloader kilidini açmak için meşhur mi hesabı ekleme yöntemini yapmak istersiniz,hesap ekleye bastıktan sonra şöyle bir hata ile karşılaşırsınız ve o anda telefonu yerden yere vurup kırmak istersiniz :troll:
photo_2018-10-22_21-25-51.jpg

Her neyse biz işimize devam edelim,gerekli programları kurduktan sonra cihazınızın içini açmanız gerekmektedir yani arka kapağını çıkarmanız lazım.YouTube üzerinden cihazınız nasıl içinin açılacağını bulabilirsiniz.Cihazın içini açtıktan sonra her cihazda olduğu gibi "Test Point" noktaları vardır,test point ne iş görür diye soracaksanız eğer,bu noktalar cihazı "Emergency Download Mode" yani EDL moduna alır.EDL moduna almak içinde cihaz kapalı halde iken test point noktalarına cımbız yardımı ile baskı uygulayıp aynı anda bilgisayara bağlarsanız cihaz EDL moduna geçmiş olur.Cihaz EDL modunda iken bilgisayar cihazı "Qualcomm HS USB QDLoader 9008" olarak algılar.Artık EDL modunu keşfetmiş olduk şimdi gelelim cihazımıza stock rom atmaya... QFIL programını açın ve "Configuration" seçeneğine basıp ardından "FireHose Configuration" seçeneğine tıklayın.
1.png

Tıkladıktan sonra karşınıza "Download Configuration" adında bir kutucuk çıkıcak.Gerekli ayarları resimdeki gibi yapın (cihazınızın depolama türü UFS ise UFS türünü seçin,EMMC ise EMMC türünü seçin).
2.png

Bunuda yaptıktan sonra "OK" kısmına tıklayıp işleme devam edelim.

3.png

Stock romuda seçtikten sonra sağ alt köşedeki "Download" butonunu basıp stock rom yükleme işlemini başlatalım.Bu işlem cihaz durumuna göre yaklaşık 10-15dk sürmektedir.Yükleme işlemi bitince "Finished" yazısı ile karşılaşırsanız işlem başarılı olmuş demektedir. [8|]

Şimdi her şeyi yaptık,romumuzuda attık ama bi baktanız ki IMEI numaranız yok,endişelenmeyin daha önceden aldığımız QCN yedeği sayesinde cihazımızın orijinal IMEI sini tekrardan atabileceğiz. [:P]

IMEI işlemlerinide bitirdikten sonra Mi hesabımızı ekleyelim.Hesabı ekledikten sonra kilit açma durumuna gelip hesap ekle kısmına bastığınız zaman şöyle bir sürpriz ile karşılaşacaksınız [o.O]
photo_2018-10-28_18-02-13.jpg

Ve artık Mi hesabımız başarılı bir şekilde eklenmiş oldu,artık bootloader kilidimizi rahatlıkla açabiliriz.Hemen Mi Unlock programını bilgisayarmızı indirelim ve telefonumuzu fastboot moduna alıp açmayı deneyelim.

Adsız.png

Resimdede görüldüğü gibi 69 saat bekleme süresi verdi,yani 69 saat sonra bootloader kilidimi açabileceğim.Bu süre cihazdan cihaza farklılık gösterebilir bu kısımda tek şey sabırlı olmak.69 saat sonra tekrardan kilidi açmayı denedim ve şöyle bir sürprizle karşılaştım. [O:)]

6.png

Tadaaa :çete:bootloader kilidimiz başarılı bir şekilde açılmış oldu. :halay_mendil:

Son düzenleme:

Viyan56

Gingerbread
Froyo
Hocam valla tebrik ederim basit bir imei yedekleyip stock rom atmayı o kadar detaylı anlatmışsınız ki okurken yapmış kadar oldum:troll:

Konuyu biraz hortlatıcam arkadaşlar aynı sorun bendede var arkadaş çok güzel anlatmış ama aklıma takılan birşşey var ben redmi note4 kullanıyorum 3/32 snapdragon işlemcili bunun için eski costum rom nerden bulabilirim