Hoşgeldiniz <3

Forum Android'e kayıt olarak yeni konular açabilecek, açılmış konulara cevap verebilecek ve 50K+ Kayıtlı kullanıcı ile etkileşim kurabileceksiniz.

Şimdi 1 Dakikada Kayıt Ol!

XenForo v2.0 Kurulumu - Nasıl Yapılır?

cıyanogen

Emekli Yönetici
Pie
Katılım
12 Şubat 2016
Mesajlar
3,393
Beğeniler
1,402
#1
Bu anlatım ile XenForo v2.0 Forum yazılımını sunucunuza kurabilirsiniz.

Halihazırda XenForo için bir bölüm açılmış fakat bu bölümde hiç konu açılmamış. Elimden geldiğince bu bölüme de içerik sağlamaya çalışacağım :)

XenForo yazılımını
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
satın alabilirsiniz. Dosyaları bir şekilde temin ettikten sonra başlayalım.

Konuda kullanılacak alan adları, veritabanı adları, site adları tamamen örnektir.


A. Veritabanı Oluşturma
Diğer forum yazılımları gibi XenForo da bir MySQL Veritabanına ihtiyaç duyar. Bunu phpMyAdmin kullanarak oluşturacağız.

Not: Eğer bir hosting kullanıyorsanız, hosting panelinizden bir MySQL Veritabanı oluşturun, şifresini ve database ismini kaydedin ve bu işlemi atlayın.


1- phpMyAdmin'i açalım ve giriş yapalım. Genelde alanadınız.com/phpMyAdmin adresinde olur.

2- Veritabanı sekmesine gelin.

Karşınıza çıkan ekranda resimde turuncu ile işaretli yere veritabanı isminizi yazın. Örneğin sitenizin adını koyabilirsiniz. Bu isim ileride lazım olacak.
Yeşil ile işaretli yerde latin5_turkish_ci seçin.
En son olarak da siyah ile işaretli yerdeki Oluştur butonuna basın.3- Yetkiler sekmesine gelin ve Kullanıcı hesabı ekle butonuna basın.


4- Kullanıcı hesabı oluşturma ekranı karşınıza gelecek. Bu kullanıcı adı XenForo kurulumunda bize gerekecek.

Bu ekranda mor ile işaretlediğim yeri Yerel yapın.
Turuncu ile işaretlediğim kullanıcı adı & şifre kısımlarını kendinize göre ayarlayın. Şifre seçerken güçlü bir şifre seçmeyi unutmayın.Biraz aşağıya indiğinizde Genel Yetkiler kısmı karşınıza gelecek. Tüm yetkileri verin ve sayfanın en altındaki Git butonuna tıklayın.Evet bu şekilde artık başarıyla bir veritabanı ve kullanıcıyı oluşturduk. Sıradaki adıma geçelim.

B. XenForo Kurulumu

1- alanadınız.com/install adresine giderek XenForo Kurulum Sayfası'nı açalım. Açıldığında "Begin Installation" butonuna basarak kurulum işlemine başlayalım.2- MySQL Veritabanı bilgilerimizi girmenin vakti geldi.
Bordo ile işaretlediğim yerde MySQL Server kısmına MySQL Sunucu adresimizi yazalım. Genelde bu localhost olur. Bazı hostinglerde bu değişebiliyor, hosting panelinizden görebilirsiniz.
Mor ile işaretlediğim yerde Veritabanı Oluşturma başlığındaki 4. adımda oluşturduğumuz MySQL Veritabanı kullanıcı adını ve şifresini yazalım.
Mavi ile işaretlediğim yerde Veritabanı Oluşturma başlığındaki 2. adımda oluşturduğumuz Veritabanı ismini yazalım.
En sonunda Save config butonuna basalım, bilgiler doğruysa bir sonraki adıma geçebiliriz.3- Bilgiler doğruysa size bu bilgilerin src/config.php dosyasına yazdırıldığına dair bir bilgi verecek. Continue butonuna basarak devam edelim.


4- Yüklemeye hazır olduğumuza dair bir bilgi verecek. Begin installation butonuna basarak yüklemeyi başlatalım.5- Yükleme başlayacak. Biraz uzun sürebilir, çayınızı kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın. Bu süre zarfında başka şeylerle ilgilenebilirsiniz.6- Yükleme tamamlandı. Sıra geldi temel bilgileri ayarlamada.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve e-mail adresinizi yazın. Unutmayın, bunları forumunuza girerken kullanacaksınız. Güçlü bir parola seçmeye özen gösterin. Ayrıca bu kullanıcı Süper Yönetici olarak oluşturulur. İşiniz bittiğinde Create administrator butonuna basın.7- Şimdi ise forumun temel bilgilerini ayarlayacağız.

Bordo olan kısma forumunuzun ismini yazın.
Mavi olan kısma forum adresinizi yazın.
Yeşil olan kısma iletişim e-posta adresinizi yazın.
Sarı kısma ise anasayfa adresinizi yazın. Eğer forum ile anasayfanız aynı ise, direkt forumunuzun adresini yazın. Farklı ise, yani sitenizin forumdan bağımsız bir anasayfası var ise oranın adresini yazın.
Bilgileri ayarladığınızda Setup options butonuna basın.8- XenForo başarıyla kuruldu. Enter your control panel butonuna basarak admin panelinize giriş yapabilirsiniz.


Evet arkadaşlar konu şu anlık bu kadar. İlerleyen zamanlarda çeşitli ayarlamalardan bahsedeceğim.

Eğer konu işinize yararsa ya da anlatımımı beğenirseniz "Beğen" butonunu kullanmanız hoşuma gider.
Eğer bu anlatımı başka sitelerde yayınlamak isterseniz lütfen kaynak belirtirseniz sevinirim. :)

Herkese kolay gelsin arkadaşlar.​
 
Son düzenleme:

OneDroid

Gingerbread
Genel Direktör
Katılım
7 Şubat 2016
Mesajlar
220
Beğeniler
361
#9
Süper hocam, kendinizin sıfırdan kurarak anlatımı çok güzel olmuş

Bu içeriği görüntülemek için beğenmelisiniz. Beğendikten sonra sayfayı yenileyiniz.
 

Benzer konular


Üst