• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Yazmak, Seo Uyumlu Konu Nasıl Yazılır? - Forum Gelişimi Makaleleri #2

OneDroid

Forum Android
Yönetici
Genel Direktör  
Katılım
7 Şub 2016
Mesajlar
241
Selamlar arkadaşlar,

Bu yazıda Seo Nedir? Seo Uyumlu Ne İfade Eder? Seo'nun açtığınız konuya ve foruma yararı nedir? Konu Açmadan Önce ve Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Seo Taktikleri Nelerdir? gibi sorulara cevap ararken, hayatında ilk defa konu açan bir kişi dahi bu yazıdan sonra, açtığı konunun arama motorlarından daha çok ziyaretçi aldığını ve yazısını daha fazla kişiye ulaştırıp daha çok yorum ve beğeni aldığını fark edecektir. Zaten foruma gelen ziyaretçileri konunuzu okuyacak kitleyi hedeflemiyoruz, bu yazıdan sonra googleda sizin açtığınız konu ile alakalı arama yapan bir kişinin konunuzu bulabilmesini ve konunuza gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Nasıl mı? Görelim...

Seo Nedir ?

Seo "Search Engine Optimization" cümlesinin kısaltmasıdır ve Türkçe'de arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. Seo çalışmaları bir sitenin arama motorlarının gözünde değerini artırmaya yönelik yapılan çalışmaların bütününü kapsar. Bu değerleme çalışmaları ile baz alınan sitenin arama motorları gözünde değeri yükseltilirken, sitenin arama motorlarındaki sıralamaları yükseldikçe, bu siteye ziyaretçi ve hit dönüşü olarak yansıyacaktır.

Seo Uyumlu Yazı Ne İfade Eder?

Site içerisinde yapılan tüm seo çalışmalarının tamamlayıcısı, içeriklerin yani yazıların seo tekniklerine uygun olarak yazılması ve yayınlanmasıdır. Açtığımız bir konu aslında rastgele cümlelerle ve doğaçlama yazılarak, aynı konu hakkında daha bilinçli yazan bir forum ya da sitenin karşısında değer ve itibar kaybetmektedir. Bu da hem forumumuzun hem de sizin emek harcayarak açtığınız konunun aslında ulaşabileceğinden daha az kişiye ulaşmasına ve daha az değer görmesine sebep olmaktadır.

Seo İçin, Konu Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

1. Anahtar Kelime Analizi Yapmak

Ne ile ilgili konu açmak istediğinize karar verdiniz. Örnek olarak "General Mobile Discovery Rom" ile ilgili bir konu olacak ise ana cümlemiz bu olur değil mi? bunu not ediyoruz daha sonra bu kelime grubu ile ilgili kullanıcılar hangi cümleleri Google'da aratmış bunu bulmamız gerekiyor. Bu noktada bir kaç ücretsiz araç mevcut olsa da ben kendi makalelerimde en çok kullandığım aracı sizlere anlatacağım.

Keywordtool.io Kullanımı

Bu araç size aradığınız kelime ile ilgili benzer aramaların listesini çıkarıyor ve bunu istediğiniz arama motorunu seçerek yani Google'da " general mobile discovery rom" ile ilgili nasıl kelimeler aratılmış bulabilmenizi sağlıyor. Dilerseniz Yandex'te ve hatta Youtube'ta nasıl aramalar yapıldığını görebiliyorsunuz.

anahtar kelime analizi.png

Keywordtool.io adresine giriş yapıyorsunuz. Daha sonrasında arama yapmak istediğiniz arama motoru ve dili seçip, arama ekranına belirlediğiniz ana kelime grubunu yazıyorsunuz.

anahtar kelime analizi 2.png

Arama sonuçları listelenecektir. Evet bundan sonraki noktada yazınızın içinde geçirebileceğiniz kelime gruplarını bir wordpad dosyasına kopyalayabilirsiniz. Seçim yaparken "ben olsaydım bu cümleyi aratır mıydım?" şeklinde sorarsanız, seçimlerinizi daraltmış ve hedef atışı yapmış olursunuz. O listede yabancı aramalar ve diğer site isimlerinin geçtiği aramalar sizin işinize çok yaramayacak ve isteseniz de cümle içinde geçirmenizin zor olacağı aramalardır.

Anahtar kelime analizimizi yapıp listemizi oluşturduk.

anahtar kelime analizi 3.png

Bundan sonra yapmamız gerekenler artık daha kolay, forumumuza girip konu aç butonuna gönül rahatlığıyla basabiliriz.

2. Konu Başlığı Oluşturmak

Artık konu açmadan önce neler yapacağımızın farkındayız, okumak ve anlamak uzun sürse de bir kaç kez bu şekilde uğraştıktan sonra ezbere ve hızlı bir şekilde mükemmel konu açma konusunda ustalaşacaksınız. Konu aç butonuna bastık bir başlık girmemiz gerekiyor. " Ne yazsam popi olurum" diye bir furya vardı. Aynen o şekilde hareket etmeliyiz aslında. Ne yazarsak bu başlığı google da gören kişi bizim konumuza girer.

Ana odak cümlemizi konu başlığında geçirmeliyiz.

Bizim Örnek: General Mobile Discovery Rom

Çok uzun olmamakla birlikte eğer ana odak cümleniz kısa ise yanına bir şeyler daha ekleyebilirsiniz. Bu Dikkat çekmek adına cümleler olabilir;

General Mobile Discovery Rom - En Stabil Çalışan Rom
General Mobile Discovery Rom - 2018 Güncel Rom

Ya da anahtar kelime analizimizin içinden en göze çarpan diğer kelime öbeklerinden kullanabiliriz;

General Mobile Discovery Rom - GMD Custom Rom
General Mobile Discovery Rom - Resimli Anlatım

Daha kısa bir ana anahtar kelime grubunuz var ise iki yöntemi birlikte de kullanabilirsiniz; Örneğin Mobile Legends oyun sunumu konusu açacaksınız ve varsayalım göze çarpan anahtar kelimeniz Mobile Legends Mobil LoL ana başlığımızı şöyle kurabiliriz;

Mobile Legends Mobil Lol - Adamlar Mobile LoL Getirmiş

Evet arkadaşlar mantık kısaca bu...
Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da başlığın tamamını büyük harfle yazmamanız, en güzel görünen başlıklar her kelimenin baş harfinin büyük olduğu başlıklardır.

3. Giriş Cümlesi Oluşturmak

Giriş cümleniz, google aramalarında başlığınızın altında görünen cümlenizdir. Bu cümle hem arama motorunun yazınızı üst sıraya çıkarması açısından hem de arama yapan kullanıcının yazınıza girmeye karar vermesi açısından önem taşımaktadır.

Bu sebeple ana cümle grubunuz başta olmak üzere, anahtar kelime analizinizden en dikkat çekici 4-5 kelime grubunu da bu giriş cümlenizde kullanmanız yazınız için çok yarar sağlayacaktır.

anahtar kelime analizi 4.png

Bu örnekte videoların altındaki ilk siteye bakarsanız;
Bu yazımızda General Mobile Discovery'nin 4GB ve 16GB versiyonlarına nasıl orijinal stock ROM atabileceğinizi anlatacağız. İndirdiğiniz tüm ...
Şeklinde bir giriş cümlesi yazan sitenin ilk sırada olduğunu göreceksiniz. Lakin bu sitenin bu yazıyı yazarken özellikle seo konusuna dikkat ettiğini düşünmemekteyim.

Tamamen doğaçlama yazdığı halde benim yaptığım arama cümlesini hem başlığında hem giriş cümlesinde geçirmiş. Ayrıca muhakkak yazının içinde de birkaç kez geçirmiştir. Google bu aramamda ilk sıraya bu siteyi koyarak, bak senin aramana en ilgili yazı bu demektedir.

İşte siz bu yazıdan sonra aynı konuda seo uyumlu bir yazı yazar iseniz bir kaç ay içinde hemen hemen ilk sıraya gelebileceksiniz; çünkü rakip yazıların seo ile ilgili bir çabaları yok. Bu forumumuzun kategorisi itibari ile açacağınız çoğu konuda avantajınız olacak çünkü rakipleriniz sizin bildiğinizi bilmiyor ve uygulamıyorlar.

Giriş Cümlemizde yapacağımıza geçecek olursak;

1. 2-3 paragraf olması yeterlidir.
2. Başlangıçta ana cümle öbeğimizle başlamak önemlidir.
3. Yaptığımız analizlerde öne çıkabilecek anahtar kelimeleri giriş cümlesinde farkettirmeyecek şekilde geçirmek önemlidir. (Anahtar kelimelerle cümle kurmalıyız, kopyalayıp yapıştırma ile cümle yapısı bozuk olur ve hem arama motorları hem de kullanıcılar bu cümleleri beğenmezler. Doğal görünmelisiniz.)
4. Dikkat çekici ve yazının devamını okumaya yönelik kelimeler kullanabilirsiniz. (Şimdi Görelim, Muhakkak Devamını Okuyun! gibi.)

Yazı Yazarken Yapılması Gerekenler

Analizimizi yaptık, Başlığımızı ve Giriş Cümlemizi de hazırladık peki yazımızı yazarken nelere dikkat etmeliyiz.

Öncelikle her şey analiz ve teori değildir. Hem Google hem de kullanıcılar akıcı bir dille yazılmamış ve kopyala yapıştır olan yazıları beğenmezler. Dikkat etmemiz gereken aslında en önemli nokta iyi bir yazı yazarken yukarıda anlattığımız bilgilerden faydalanmaktır. Siz sevmeyerek yazdığınız bir yazı ile zaten istediğiniz kadar yazın, yazı okuyanların ilgisini çekmeyecek ve akıcı bir dille yazılmamışsa tüm uğraşınız boşa gidecektir.

Burada anlattıklarımız sizin emek vererek yazdığınız yazıları daha da değerli hale getirmek içindir. Hem güzel yazıp hem de işin taktiklerini bilirseniz o zaman yazınız popüler olacaktır.

1. Analizinizdeki anahtar kelimeleri yazınızı özgün bir şekilde yazarken cümlelerin içine serpiştirin. (Örnek bizim analizimizde "general mobile discovery air rom atma" gibi bir anahtar kelime var bunu cümle içinde yapıyı bozmadan kullanmalıyım) (cümle: Evet arkadaşlar general mobile discovery air rom atma konusunda yardıma ihtiyacınız var işte bu noktada doğru adrestesiniz...)

2. Anahtar kelimelerinizi yazınızın içinde belirginleştirin. Bu arama motorlarının ilgisini çekecektir. (Altı çizili, Kalın, İtalik, Renkli) gibi opsiyonları anahtar kelimelerinize uygulayın.

3. Yazınızı alt başlıklara bölün ve bu alt başlıklarda anahtar kelimelerinizi geçirin. Bu başlıkları da renklendirin ve kalınlaştırın. Boyutlarını normal yazı boyutundan ayrıştırın. (örnek: General Mobile Discovery Air Rom Atma İşlemi)

4. Bilgisayarınızdan resim ekliyor iseniz resimlerinizin ismini bilgisayarınızda anahtar kelimelerinizle değiştirin.

5. Forum içinde diğer yazılara link vermeyi deneyin. Örneğin bir rom yayınlayacaksınız ve forumda romun kurulumu ile ilgili bir yazı var o yazıya link verin ve linkin başlığını anahtar kelimelerinizden seçin.

6. Forumumuzun içeriğine benzer sitelere link vermeyi deneyin. Otoritesi kanıtlanmış sitelere yazınızın içinde link verebilirsiniz. Tabi yazınızla alakalı bir durum varsa.

7. Yazılara etiket ekleme izniniz varsa yazılarınızın etiketlerine anahtar kelimelerinizden ekleyin.

8. Yazınıza bir dosya ekliyor iseniz bu dosyaların silinip silinmeme ihtimalini göz önünde bulundurun ve birden fazla güvenilir yükleme sitesine yükleyip alternatif link verin. Zaman zaman linkleri ve konuları kontrol edin. Bu dosyaları her ihtimale karşı kendinizde saklayın.

9. Yazınıza bir uğurlama metni girin. Etkileşim ve geri dönüş adına beğeni ve yorum yapmalarını isteyin.

Evet arkadaşlar, tüm bu yazıyı okuyup sonuna geldi iseniz gerçekten de bir hevesiniz var demektir. Forumumuzun gelişimi adına yeni bir konu açarken bu doğrultuda konu açarsanız konunuzun normalden daha popüler olacağını kendi gözlerinizle görmeniz mümkün olacaktır. Umarım yazı sizi sıkmamıştır ve anlaşılabilmiştir. Daha iyi bir Forum Android görmek dileği ile...

Saygılar.
One-Teams.
 
Son düzenleme:

KiNGHaZe

Yorgun bir savaşçı...
Yönetici
Moderatör  
Katılım
12 Şub 2016
Mesajlar
5,790
Eline sağlık hocam, anlatım gayet güzel olmuş.
 

OneDroid

Forum Android
Yönetici
Genel Direktör  
Katılım
7 Şub 2016
Mesajlar
241

Edward

Android destek
Android Üye
Üye
Katılım
8 Nis 2017
Mesajlar
962
Emek verilmiş bir anlatım olmuş eline sağlık hocam
 

TylerDurden

Cupcake
Premium
Katılım
12 Şub 2016
Mesajlar
7
Merhaba forum, I am here [8|] savaşımız yeni başlıyor. Üstadroid daha eklenmesi gereken bilgiler var ama onları kendine sakladığını düşünüyorum yani bildiğini düşünüyorum [:P] Forum Android - Android'in Nirvanası çok yakında.
 

OneDroid

Forum Android
Yönetici
Genel Direktör  
Katılım
7 Şub 2016
Mesajlar
241
daha eklenmesi gereken bilgiler var ama onları kendine sakladığını düşünüyorum yani bildiğini düşünüyorum [:P] Forum Android - Android'in Nirvanası çok yakında.
Eklenmesi gerekenleri eklemekten çekinmezsin diye düşünüyorum. Hoşgeldin ilk mesajı attığın konu bir şeyleri bana anlatmakta [yes] Welcome. I am waiting. [havalı]
 

Üst