• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

Linux LibreOffice

S0lidNight

Gingerbread
Android Üye
Üye
Katılım
28 Mar 2016
Mesajlar
309
Puanları
281

 LibreOffice, güçlü bir ofis takımıdır: Temiz arayüzü ve güçlü araçları, yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkaracak ve üretkenliğinizi arttıracaktır.LibreOffice, pazardaki en güçlü Özgür ve Açık Kaynaklı Ofis yazılımını oluşturmayı sağlayan birçok uygulama içermektedir: Writer; kelime işlemci, Calc; hesap tablosu uygulaması , Impress; sunu, Draw; çizim ve akış şeması uygulaması, Base; veritabanı ve veritabanı ön ucu ve Math matematik yazılımı..


Debian/Ubuntu-tabanlı Linux sistemlerinde LibreOffice'in kurulumu

Buradaki talimatlar 32 bit bir sistemde Türkçe LibreOffice kurulumu içindir; 64 bit bir sistemde LibreOffice kuruyorsanız bazı dizin isimlerinde küçük farklılıklar olacaktır ancak süreç temel olarak aynıdır -ümit ediyorum- bu talimatlar size kolay gelecektir.

Bir dil paketinin nasıl yükleneceğine dair talimatlar için (LibreOffice'in ABD İngilizcesi sürümünü kurduktan sonra),lütfen “Bir Dil Paketini Kurmak” bölümünü okuyunuz.

1) Kurucu arşiv dosyasını indirdikten sonra seçtiğiniz bir dizinde arşivi açmak için Nautilus 'u kullanın (Örneğin, Masaüstü dizini). Arşivi açtıktan sonra LibO_3.3.0rc1_Linux_x86_install-deb_en-US veyaLibO_3.4.5rc2_Linux_x86_install-deb_en-US dizininin altında açılmış içeriği göreceksiniz. Nautilus dosya yöneticisi penceresi açın ve açılan arşiv dizinine açın.

2) Dizin DEBS adında bir alt dizin içermektedir. DEBS dizinine girin.

3) DEBS dizininde sağ tıklayın ve "Terminalde Aç"ı seçin. Bir terminal açılacaktır. Terminal penceresinin komut satırında aşağıdaki komutları girin (Komutlar çalıştırmadan önce yetkili kullanıcı parolanızı girmeniz istenecektir)
 KOD: 
Kod:
sudo dpkg -i *.deb
4) Yukarıdaki dpkg komutu kurulum sürecinin ilk parçasıdır. Süreci tamamlamak için masaüstü uyum paketlerini kurmaya ihtiyacınız var. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu kullanarak DEBS dizinindeki desktop-integration dizinine geçin:
 KOD: 
Kod:
cd desktop-integration
dpkg komutu tekrar çalıştırın:KOD: 
Kod:
sudo dpkg -i *.deb
Kurulum süreci şimdi tamamlandı ve Masaüstünüzün Uygulamalar/Ofis menüsünde LibreOffice uygulamalarının tümü için simgeleriniz olmalı.

Konu içerisinde alıntılar vardır...
 

KiNGHaZe

Yorgun bir savaşçı...
Administrator
Premium
Katılım
12 Şub 2016
Mesajlar
10,205
Puanları
899
Eline sağlık :D
 

Benzer Konular


Üst