• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

Google Play Hizmetlerine alternatif MicroG kurulumu

MMTK

Üye
Üye
Katılım
9 Şub 2017
Mesajlar
76
Puanları
181
MicroG, Google play hizmetlerine alternatif Açık Kaynak Kodlu bir projedir. Gapps paketi olmayan cihazlarda Google hizmetleri olmadan çalışmayan yada bildirim göndermeyen uygulamaları Google'ye bir ön uç açarak çalışmalarını sağlar.
MicroG'un henüz hala geliştirilmekte olan ve %100 kararlı olmayan bir proje olduğunu hatırlatalım.
YAPILACAK OLAN İŞLEMLERDEN BEN VEYA FORUMANDROİD SORUMLU DEĞİLDİR

Microg kurmak için cihazınıza gapss paketi içermeyen bir özel yazılım yani custom rom kurmanız tavsiye edilir.
Cihazınızda Microg'un çalışması için yazılım sisteminizin sahte imza yetkisine izin vermesi gerekiyor. Microg, bu sahte imza yetkisi ile cihazınızda play hizmetlerini taklit edecektir.

Bugün genel olarak özel yazılım custom romların çoğu sahte imza yetkisine izin veriyor. Ancak resmi LineageOs gibi bazı özel custom rom yazılımları sahte imza yeteneğini desteklemez. Ancak bunu da aşmanın bazı yolları var. O yüzden bu yazımda sahte imzaya destek veren yazılımlar ve destek vermeyen yazılımlar için Microg kullanımının farklı yollarını anlattım.

Burada anlatacağım kısımlar android 8 altı ve üstü için ortaktır​
1.ADIM =
Cihazınızın sistemine MicroG kurmak için evvela, buradaki adresten (1.LİNK) NanoDroid MicroG ve NanoDroid f-Droid paketini indirin ve Twrp modunda indirdiğiniz zip dosyasını flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.
2.ADIM =
telefon yendien başlayınca uygulamalar menüsüne gelen microG Services Core uygulamasını açıyoruz
en üste bulunan Self-Check kısmına geliyoruz
ve altaki sayfanın işaretlenmemiş olanı önümüze gelecek en baştan başlayıp hepsine onay veriyoruz


hepsi işaret olursa (üsteki resim gibi hespi onaylı ) işlem burda biter
Not : Uygulamaların düzgün çalışması için " Signature Spoofing Support" kısmındaki tüm izinler aktif edilmiş olmalı.
EN SON ADIMA GEÇİN --YAPILANDIRMA AŞAMASI--
Signature Spoofing Support" kısmındaki tüm izinler aktif edilmedi (bütün kutucuklar işaretlenmedi ) bundan sonra işlmeler android 8 altı ve üstü olarak iki kısımda anlatılacak lütfen ilgili bölümü okuyun

Cihazınızda kullandığınız yazılım, sahte imza yetkisi vermiyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.​

İşlemler için cihazınızda Magisk Manager ve Xposed & EdXposed olmak zorundadır. İlk olarak Magisk Manager zip dosyasını buradan (2.LİNK) indirin. zip dosyasını twrp (recoverymod)'dan flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.

Telefonunuzun Android versiyonu 8 ve altında ise F-Droid mağazasından Xposed installer (4.LİNK) uygulamasını indirin. Daha sonra ise Xposed uygulaması aracılığıyla cihazınıza uygun zip dosyasını yükleyip telefonun yeniden başlamasını bekleyin.
İşlemler için cihazınızda Magisk Manager ve Xposed & EdXposed olmak zorundadır. İlk olarak Magisk Manager zip dosyasını buradan (2.LİNK) indirin. zip dosyasını twrp (recoverymod)'dan flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.

Yazılımınız Android 9 ve üstü ise LİNKELR kısımında ki (5.LİNK) teki dosyayı indirin ardından Magisk Manager'i açın

ve kalem ile işaretlediğim yere gelin yeni açılan sayfa altaki gibi olacak

tekrar kalem ile işaretlediğim kısma gelip 5.linkteki dosyayı dahili depolamadan bulup kurulumunu sağlıyoruz ve yeniden başlatıyoruz

tekrar MAGİSK MANAGER uygulamasını açın

ve kalem ile işaretlediğim yere gelin yeni açılan sayfada sağ alt köşede arama butonuna tıklayın ve riru yazın altaki paketi yükleyin ve yednien başlatın xposed uygulması menüde gözükecektir tıklayın sizi güncelleme adresine gönderir uygulamayı günceleyin


Bundan sonra anlatacağım kısımlar herkes için ortaktır. (Xposed & Edxposed)

Telefonu yeniden başlattıktan bir Xposed & Edxposed modülü olan FakeGapss uygulamasını F-Droid mağazasından indirip cihazınıza kurun.

Ve daha sonra EdXposed&Xposed'den modüller kısmını açıp F-Droid'den az önce indirdiğiniz FakeGapss modülünü aktif edip cihazınızı tekrar yeniden başlatın.
Buraya kadar işlemler tamamsa, Microg Settins uygulamasını açıp tüm izinlerin aşağıdaki resimde olduğu gibi verildiğini kontrol edin.
Not : Uygulamaların düzgün çalışması için " Signature Spoofing Support" kısmındaki tüm izinler aktif edilmiş olmalı. Alttaki diğer izinlerde eksiklikler varsa elle izin verebilirsiniz.Şimdi ise kurulama geçebiliriz. Cihazımıza kurduğumuz MicroG uygulamasını açıp, sonra sırası ile Google Device Registration, Google SafetyNet ve en sonunda Google Cloud Messasing seçeneklerini aktif edin.
Eger Microg, Google hizmetlerine bağlantı kurduysa resimde görüldüğü gibi Google Device Registration kısmında xx saniye veya dakika önce bağlantı kuruldu yazacaktır.Son olarak konum ayarları için Microg Settings uygulamasının en altında bulunan " UNİFİEDNLP SETTİNGS" kısmına girip konum uygulamalarını aktif edelim.


işlemler bu kadar​
link sadece bu kaynağa bağlı kalınmamıştır
 
Üst