Google Arama Motoru Nedir ?

Le Psychologue

Froyo
Cupcake
Katılım
18 Ara 2017
Mesajlar
160
Arama Motoru Nedir?
Arama motoru, internet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu herhangi bir bilgiyi içeren en iyi web sayfalarını arayabildiği sistemdir. İhtiyaç duyulan şey bir markanın web sitesi, bir kişinin sosyal medya sitesindeki profili, yerel bir haber, bir ürün veya hizmet ya da akademik makale olabilir.
Arama Motoru Nasıl Çalışır?
Standart bir arama motoru temel olarak 3 aşamada çalışır:
Web robotu, arama motoru için web sayfalarını bulur, tarar ve içerikleri ile birlikte arama motorunun dizinine yani veri tabanına kayıt eder.
Arama motoru kullanıcısı, arama motorunun kullanıcı ara yüzünde (Örneğin: https://www.google.com.tr/) ihtiyaç duyduğu şeyle ilgili anahtar kelime girerek arama yapar.
Arama motoru, kullanıcının aradığı anahtar kelime ile ilgili olan web sayfalarını filtreler, sıralama faktörlerine en uygun olan sayfa en üstte yer alacak şekilde sıralar.
Arama Motoru Ne İşe Yarar?
Bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyduğu herhangi bir şeyi içeren tüm web sayfalarını kendi imkanları ile bulması neredeyse imkansızdır. Eğer bulabilse bile hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için hepsini tek tek değerlendirmesi mümkün olmayacaktır.
Bu yüzden arama motorları tüm bu işlemleri şaşırtıcı hızlarda ve doğrulukta yapmaktadır. İnternet kullanıcılarının tek yapması gereken arama motoruna aradıkları şeylerle ilgili anahtar kelimeler yani tüyolar vererek arama yapmaktır.
En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?
Tüm dünya genelinde %80.47 kullanım oranı ile Google en çok kullanılan arama motorudur. Google’ı %7.15 ile Bing takip etmektedir. Baidu ve Yahoo ise sırasıyla %5.59 ve %5.55 kullanım oranları ile Google ve Bing’i takip etmektedir.
Google aynı zamanda Türkiye’de de en çok kullanılan arama motorudur. Yandex Türkiye’de ki arama motoru kullanıcılarına büyük yatırımlar yapsa da henüz elle tutulur bir başarı elde edememiştir.
Google’ın bu kadar çok kullanılmasının en önemli nedeni en hızlı arama motoru olması ve doğru sonuçlar baz alındığında en iyi arama motoru olmasıdır.
En İyi Arama Motoru Hangisi?
Arama motorları kullanıcı sayılarına göre kıyaslandığında açık ara lider görünen Google aynı zamanda dünyanın en iyi arama motoru olarak tanımlanabilir. Google’ın diğer arama motorlarından çok daha gelişmiş olan algoritması sayesinde üstün bir kullanıcı deneyimi sunması en iyi unvanına sahip olabilmesinin en önemli sebebidir. En iyi sıralaması yapılacak olursa Google’ın hemen ardından Bing, Yahoo! Search, Baidu, Ask, Aol Search, DuckDuckGo, WolframAlpha, Yandex, WebCrawler, Search, dogpile, ixquick, excite ve Info gibi arama motorları gelmektedir.
Arama Motoru Optimizasyonu
Eğer bir web sitenizin anahtar kelimelerinizde ilk sıralarda yer almasını istiyorsanız SEO sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 

Benzer Konular


Üst