• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

GM 5+ [N3E71B] LINUX İÇİN STOCK ROM

Rockzyrain

∞ One Team ∞
Emektar  
GM 5+ Stock Rom
Linux İle Kolayca Yükleme Rehberi

Merhaba arkadaşlar...
Bu yazıda General Mobile 5 Plus (dual+single) telefonunuz için Linux işletim sistemli bilgisayarlarda Stock Rom kurulumundan bahsediyoruz.
Evet, Artık Her Stock Rom yüklemeniz gerektiğinde Windows'a Geçmenize Veya Saçma Sapan Linux Sanal Makine Hatalarıyla Uğraşmanıza Gerek Kalmadı. :)

1- Bu işlemleri uygularken cihazınızdaki bütün verileriniz sıfırlanır.Lutfen yedek almayı unutmayınız.
2- Yaptığınız hiçbir hatadan beni ve OneTeam ekibini sorumlu tutamazsınız.
3- Komutları yazarken benim yazdıklarımdan " " işaretlerini kaldırınız.Aksi takdirde komutlar bir işe yaramaz. ;)
4- Bu yazılımın başka kaynaklarda kullanılması yasaktır.Her hakkı Forum OneLabs'da saklıdır...

Hadi Başlayalım;

1-En başta telefonlar için adb_fastboot driverlarını kurmalıyız.Bunun için;

"sudo apt-get install android-tools-adb android-tools-fastboot"
(ben ubuntu için verdim.Eğer başka bir sistem kullanıyorsanız internet üzerinde "sisteminiz adb fastboot install" diye aratabilirsiniz.) komutunu giriyoruz bize kullanıcı şifresini soracaktır. Siz şifreyi girerken ekranda görünmeyecektir.Bunun bir önemi yok siz yazın şifreyi ve enter tuşuna basın yes/no gibi şeyler gelecektir ekrana.Hepsine yes demeniz gerekiyor.Kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra aşağıdaki adıma geçebilirsiniz.

2-Öncelikle OEM kilidi kapalı ise Ayarlar/Telefon Hakkında/Derleme Numarasına 6-7 defa üst üste basıyoruz. Artık siz bir geliştiricisiniz yazısını gördüğümüzde geri çıkıp Geliştirici Seçeneklerine girip OEM Kilit Açmayı aktifleştiriyoruz. Sonrasında ise telefonu kapatıp Bootlader moduna alıyoruz.(ses kısma+güç tuşu ile alınıyor.) Bootlader moduna aldıktan sonra "sudo su" izni alıyoruz ve bize yine şifre soruyor şifreyi girdikten sonra "fastboot oem unlock-go" komutunu çalıştırıyoruz.Evet OEM kilidi açıldı.Telefonunuz bu aşamada sıfırlanıyor.Format işlemi bittikten sonra tekrar bootlader moduna alıyoruz ve PC'ye bağlıyoruz.

3-Terminal hala sudo izni alınmış bir şekilde açık.Rom arşivini bir klasöre çıkartıyoruz.Ve terminalden "cd" komutu ile rom dosyalarının olduğu dizine gidiyoruz.Kolay yoldan yükleme işlemini vermek isterdim ama şuan test aşamasında ve sizi de tehlikeye atmak istemediğim için bu yolu tercih ediyorum.Bir sonraki guncellemede kolay yolu kullanacağım. Geçelim isterseniz.

4-Oncelikle telefonunuz dual ise dual single ise single dosyasını aciniz. Sonrasında ise dosya açıkken sırası ile CTRL+A , CTRL+C yapınız. Sonrasında ise hala su izni alınmış ve rom dosyalarının olduğu klasöre gelinmiş halde terminale bir tık yapınız ve CTRL+SHİFT+V yapınız.Siz bunu yaptığınız anda rom yüklenmeye başlamıştır.Rom yüklemesinin bittiğini telefon açıldığında anlarsınız.Telefon açıldıysa kabloyu güvenle çekebilirsiniz.Hayırlı olsun nur topu gibi ota güncellemesi alan bir telefonunuz oldu. :kukla:

NOT: Telefonunuzu garantiye göndermek istiyorsanız telefonu yine bootlader moduna alıyoruz ve terminalden "sudo su" yazarak izin alıyoruz. Sonrasında "fastboot oem lock-go" komutunu yazarak enter tuşuna basıyoruz ve tamamdır telefon birkaç adımdan sonra açılacaktır.Artık rahatça servise gönderebilirsiniz...
:nargile:
Bundan Sonra Rock'n Roll :oyee:

Rom dosyalarında yardımları için Kerem Erkaplan'a teşekkür ederim. :teşekkürler:

LİNK

Moderatör tarafında düzenlendi:

FireSwords

Froyo
Üye
Bir ekleme yapayım. Mac kullanıcıları da aynı yoldan Stock ROM flaşlayabilir. Sonuçta macOS ve Linux dağıtımları aynı kökenden geliyor ve kaputun altı hemen hemen aynı.

Ancak adb ve fastboot yüklemesinde bir farklılık var. Sırasıyla:

Eğer kurulu değilse Mac geliştirici araçları kurulmalı.
Kod:
xcode-select --install
Ardından Mac için bir paket yöneticisi olan Homebrew kurulmalı. 
Kod:
/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
Son olarak android-platform-tools paketi kurulmalı.
Kod:
brew install android-platform-tools