• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

GENÇ OSMAN HAN


Alabörü

Nougat
Android Üye
Üye
Katılım
22 Ocak 2018
Mesajlar
568
Puanları
709
Konum
Türkiye
Başbuğ Genç Osman Han’ın uygulamaya çalışırken şehit edildiği hedefleri ;

- Yozlaşmış ve içinde Türk kalmamış olan Sipahi ve Yeniçeri ocaklarını kaldırarak bunların yerine Anadolu Ve Suriye ile Mısır Türkmenlerinden oluşan yeni bir Milli Ordu inşaa etmek.

- Fetva verme yetkilerini Şeyhülislam’dan alarak ve kadıların atamalarını kendi emrinde yapılmasını sağlayarak dinin kullanılmasını engellemek.

- Başkenti Anadoluya naklederek Türkmen Aşiretler arasında güven içinde bir başkent şnşa etmek.

- Haremi kaldırıp kadınların Hürrem ve Kösemde resmen devleti kontrol ettiği gibi tabloların önüne geçmek.

- Harem yerine Padişah ve Şehzadelerin Nikah İle Sadece Türk Ailelerinden kızlar ile evlenip safkan yönetim oluşturmak. ( Göktürkler gibi)

- En son Kanuni döneminde güncelenen kanunları güncelleyerek Peygamber soyu denilerek tüm vergilerden muaf tutulan arapları vergiye bağlamak ve Türklerin her alanda öne çıkmasını yasalaştırmak.

- Orta Asya steplerinde yaşayan dağınık Türk grupları ile o dönem Hindistanda Devlet kuran Timur’un torunları ile iletişime geçerek büyük bir birlik sağlamak.

Bakınız arkadaşlar bu hedefleri Osmanlıda tek bir padişah dahi düşünemedi. Bu kafa yapısı başka hiç bir padişahta görülmedi. Ayrıca aynı büyük büyük Amcası olan Şehit Şehzade Mustafa gibi cesurdu mertti Yıllar sonra Sefere çıkan ilk Padişah idi kendisi. Aynı Şehzade Mustafa gibi tüm Türkmenler sadakat ile bağlıydı kendisine.

Öldürüleceğini anladığında ise hac bahanesi ile Anadoluya geçmek ve Türkmen Aşiretlerden ordu toplayıp kısa sürede yeniçeri ve sipahileri yok edecekti lakin başaramadı.

Kanuni devrinde Kanuni yüzünden ortaya çıkan soysuzluklar , yolsuzluklar , gayri Türk paşalar yüzünden bu hedefleri kendisine yaşama Amacı edilen Genç Osman şehit edildi...
 

Benzer Konular


Üst