• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

Davranış Biçimleri

Le Psychologue

Froyo
Android Üye
Üye
Katılım
18 Ara 2017
Mesajlar
180
Puanları
193
Yaş
18
Konum
Ankara / Kızılcahamam
İnsanlar, ruh dünyaları en karmaşık yapıya sahip varlıklardır. Nerede, ne zaman ve nasıl davranacaklarını kestirebilmek çok güçtür. Bir dakika önce farklı davranırken bir dakika sonra tüm bu davranışları değişebilir. Psikologlar hala insan davranışları üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu yazımızda size insan psikolojisi ve davranış biçimleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
İnsan Davranış Biçimleri
İnsan psikolojisi ve insan davranışları bulundukları ortama ve yaşadıkları olaylara göre farklılık gösterir. Dünyanın en karmaşık olayı, insanların davranışlarının halen bilinememesidir. Bir insan zaman zaman kendisi hakkında bile yeni bir şeyler öğrenebilir. Hiç yapmam dediği şeyleri zamanla yapabilir.
Kişiliğinin dışında farklı bir davranış sergileyebilir. İnsanların davranışlarını ve psikolojisini yaşadığı olaylar belirler ve meydana getirir. Çevresinde sessiz, sakin, saygılı olarak bilinen kişi yaşadığı bir olay karşısında farklı bir tutum sergileyebilir hatta seri katil bile olma olasılığı mevcuttur. Bir bireyin çocukken yaşadığı her şey ileride onun karakterini belirleyen önemli bir kriterdir. Yani bir insanın nasıl biri olacağını sadece anne veya babadan aldığı genleri belirlemez.
Yaşadığı olaylar da kişinin geleceğini şekillendirir. Davranış, insanların olaylar karşısında yaptıkları bilinçli tepkilerdir. Yani etki- tepki zincirinin bir göstergesidir. İnsanlara ve diğer canlılara yönelik etkinliklerdir.
Çocukluğun Bireye Etkisi
Dünyada ve Türkiye’de her çocuk eşit şartlarda doğmaz ve büyümez. Aile yapıları, kültür ve sosyal sınıf farkı da eşit olmayı güçleştirir. Kimi zengin ve eğitimli bir ailede doğar ve büyür kimi ise fakir ve eğitim olanağı bulunmayan ailede yaşam sürer.
İnsan psikolojisi ve insan davranışları bu şartlar altında daha çok şekillenir. Adli olaylarda dahi bir durum karşısında kişinin çocukken yaşadığı olaylar ve durumlar araştırılır. Çocukluk döneminde yaşanan pek çok olayın kişi büyüyünce karakterine etkisi olduğu bilinmektedir.
Örnek olarak küçüklüğünde hayvanlara eziyet eden, büyüyünce insana eziyete karar gidebilir. Aile dışında kişinin arkadaşları ve sosyal çevresi de davranışlarını etkiler. İyi bir çevrede yetişen kişinin kötülükle büyümesi mümkün değildir. Bir bireyin psikolojik gelişimine en büyük etken ailesi, arkadaşları ve yaşadığı sosyal çevredir.
Farklı İnsan Davranışları
Her birey birbirinden farklı yaratılmıştır ve farklı kişiliklere sahiptir. Olaylar karşısında tutumları ve tepkileri farklılık gösterir. Kimi uysal ve ara bulucu kimi ise agresif ve ortamı karıştırıcıdır.
İlk çağlardan bu yana insan davranışları ve psikolojisi hakkında büyük düşünür ve araştırmacılar gözlemlerde bulunmuşlardır. Ancak her durumda görmüşlerdir ki insan hala büyük bir bilmecedir. Bir insanı tanımak mümkün değildir. Dış görünüşü farklı ama ruhsal yapısı daha farklı olabilir.


 
Üst