• Forumda özel mesajlaşmalar kapalıdır. İstek, öneri, şikayet durumunda buraya konu açabilirsiniz.

Android studio login

Merhaba ben uygulamam için firebase veritabanıni kullanıyorum.firebaseauth özelliğini kullanarak kullanıcı kayıt edip doğrulamasıni yapıyorum ve bu aşamalar başarıyla tamamlanıyor fakat bir sorun var. Kullanıcı kayıt sayfasinda veya giriş sayfasında kutucukları doldururken herhangi bir tanesi boş iken Kayıt ol veya Giriş yap butonuna tıklayınca uygulama kapanıyor. Bu sorunu çözemedim bilginiz varsa bu konuda yardımcı olabilir misiniz

KiNGHaZe

Yorgun bir savaşçı...
Administrator
İd - pass kontrolü yaptırmalısın. ID veya pass boş bırakılamaz olmalı. Atıyorum:

If (id == "" ) {
Msgbox("Hata",Boş bırakılamaz")
}
else
{
sizin veritabanına bağlanma işlemleri
}
Gibi doğrulama yaptırman gerek ki kullanıcılar boş bırakamasın. Daha iyi yöntemler vardır ama mantık bu.

btn_Giris.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {

@Override
public void onClick(View v) {
email = et_email.getText().toString();
sifre = et_sifre.getText().toString();
if ((TextUtils.isEmpty(email)) || (TextUtils.isEmpty(sifre))){

Toast.makeText(getApplicationContext(),"email ve şifrenizi giriniz",Toast.LENGTH_SHORT).show();
}
else if((TextUtils.isEmpty(email))){

Toast.makeText(getApplicationContext(),"lütfen tüm alanları doldurunuz",Toast.LENGTH_SHORT).show();

}
else if((TextUtils.isEmpty(sifre))){

Toast.makeText(getApplicationContext(),"lütfen tüm alanları doldurunuz",Toast.LENGTH_SHORT).show();

}

else{
giris_progress.setTitle("oturum açılıyor.");
giris_progress.setMessage("Hesabınıza giriş yapılıyor.Lütfen bekleyiniz..");
giris_progress.setCanceledOnTouchOutside(false);
giris_progress.show();

kullanici_giris(email,sifre); //email ve sifre girilmiş ise kulanıcı girişi yap.
}

}
});

sorunun nerden kaynaklandığını buldum fakat çözemedim : Sorun burada if koşuluna giriyor ama else if bloklarına hiç girmiyor. ' kutucukta boş iken girişe tıklanınca uyarı mesajı verıyor. 2 sini dolduruncada veritabanına yönlendiriyor veya hata veriyor. Ama 1 tane kutucuk boş diğeri dolu iken girişe tıklanınca bişey olmuyor. bazı durumlarda uygulamayı da kapatıyor.Else if kısımlarındafarklı farklı denemeler dahi yaptım çözüm bulamadım neden girmediğini anlamadım

bir şekilde çözüm buldum fakat kullanışlı olduğunu sanmıyorum.Edittext sayısı az olma durumunda geçerli olabilecek bişey. İç içe if blokları oluşturarak durumların hepsini tek tek kontrol ettim ve sorunu çözdüm ama bu sadece 2 tane edittext için yaptım.Şimdi diyelimki (ad,soyad,username,email,password vb.) gibi birden çok kutu varsa bunların hepsini tek tek boş olduklarını kontrol etmek lazım sorun tam olarak bu. Aynı çözüm yöntemini burada kullanırsam 2^n sayıda durum için if koşulu gerekecek bunun için daha optimize bir şekilde kontrol yapmam gerekiyor